ASYMETRIA SZPARY POWIEKOWEJ (RETRAKCJA POWIEK, WYTRZESZCZ, PSEUDOWYTRZESZCZ)
Szpara powiekowa to odległość między górną i dolną powieką. Zwykle, jest ona zbliżona w obu oczach. Różnica w szerokości szpary powiekowej między stroną prawą i lewą powoduje asymetrię wyglądu okolicy oczu i jest spostrzegana przez pacjenta i jego otoczenie. Dostrzegalna asymetria szerokości szpary powiekowej może występować fizjologicznie, czyli być cechą wrodzoną lub może być wynikiem choroby. Częstą przyczyną asymetrii szerokości szpary powiekowej jest orbitopatia tarczycowa. Także, dość częstą przyczyną asymetrii, jest różnica wady refrakcji obu oczu i związana z nią różnica wielkości gałek ocznych. Przeważnie, jednostronna wysoka krótkowzroczność.
W wymienionych powyżej schorzeniach możemy obserwować zjawisko, w którym u pacjenta patrzącego na wprost widoczny jest biały „pas” twardówki powyżej i poniżej rąbka rogówki. W orbitopatii tarczycowej często używa się określenia „retrakcja powieki”- co jest charakterystycznym dla tej choroby uniesieniem górnego lub/i obniżeniem dolnego brzegu powieki. Może towarzyszyć mu wytrzeszcz gałki ocznej, czyli wysunięcie gałki ocznej ku przodowi. Oko jest „bardziej otwarte” niż normalnie i daje wrażenie „przestraszonego”. Powieki często się nie domykają. U pacjenta może to powodować zaburzenia związane z wysychaniem oka, czy dyskomfort związany z nieatrakcyjnym i zwracającym uwagę wyglądem.
Przy umiarkowanym nasileniu schorzenia, można zmniejszyć szerokość szpary powiekowej zabiegiem chirurgicznym, który polega na wydłużeniu powieki górnej lub powieki górnej i dolnej. Najczęściej wystarczy wydłużenie powieki górnej. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Przygotowanie do zabiegu i postępowanie pooperacyjne jest takie, jak w przypadku innych zabiegów na powiekach (patrz plastyka powiek).