Plastyka powiek

PLASTYKA POWIEK

Zwiotczenie skóry powiek jest częstą przypadłością, dotyczącą zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Jest związana z naturalnym procesem starzenia się skóry i tkanek w okolicy oczu. Zwiotczenie skóry powiek, u jednych ludzi może być niewielkie, u innych bardzo duże – istotnie przeszkadzające w widzeniu. Nawisy skórne mogą zasłaniać górne i skroniowe pole widzenia, dawać uczucie ciężkości powiek, a nawet powodować dokuczliwe podwijanie się rzęs powieki górnej.  Wiotkość tkanek powieki górnej jest często mylona z opadaniem powieki górnej, chociaż schorzenia te mogą współistnieć.

Nadmiar skóry i wiotkość skóry powieki górnej.
Górna rycina – przed zabiegiem. Obustronne, zaawansowane zwiotczenie skóry powiek górnych. Fałdy skórne zasłaniają górne i skroniowe pole widzenia. Dolna rycina – po obustronnej plastyce powiek górnych.

Korekcja zwiotczenia powieki górnej jest zabiegom chirurgicznym, który powinien opierać się na zachowaniu prawidłowej budowy anatomicznej powiek.  Plastyka powiek może dotyczyć zarówno powiek górnych jak i dolnych.

 

Zabieg polega na chirurgicznym wycięciu nadmiaru wiotkich tkanek i przywróceniu prawidłowej anatomii powieki, a także redukcji obrzmienia powiek – często opisywanego przez pacjentów jako „obrzęk powiek” górnych, czy „worki pod powiekami” dolnymi.  Zabieg najczęściej polega na chirurgicznym usunięciu nadmiaru skóry oraz tak zwanej przepukliny tłuszczu oczodołowego, która stanowi uwypuklenie tkanki tłuszczowej przez przegrodę oczodołową i manifestuje się w postaci wypukłości w obrębie powieki górnej i dolnej.

Zwiotczenie skóry powiek górnych i dolnych z przepukliną tłuszczu oczodołowego powieki górnej (w części przyśrodkowej) oraz powieki dolnej.
Zwiotczenie skóry powiek górnych i dolnych z przepukliną tłuszczu oczodołowego powiek górnych i dolnych.

Plastykę powiek wykonuję w znieczuleniu miejscowym roztworem 2% lignocainy z adrenaliną. W trakcie znieczulenia preparat podaję podskórnie bardzo cienką igłą. Pacjent może poczuć delikatne ukłucie igły i podawanie środka znieczulającego – odczuwane jako umiarkowane pieczenie i rozpieranie. Jeśli znieczulenie podaje się bardzo powoli i delikatnie, pacjent odczuwa jedynie niewielki dyskomfort. Gdy znieczulenie zacznie działać, pacjent nie czuje już dyskomfortu, ani żadnego bólu w trakcie zabiegu. Może jednak czuć dotyk, czyli to, że „coś jest robione”, ale nie odczuwa bólu. W czasie zabiegu pacjent jest w kontakcie słownym z lekarzem operującym i może zgłaszać swoje odczucia. W razie potrzeby, w trakcie zabiegu, dodaje się preparatu znieczulającego.

W przypadku plastyki powiek górnych, nacięcie skóry wykonuje się w załamku powieki górnej, czyli w naturalnym „zagłębieniu” powieki. W przypadku plastyki powiek dolnych, nacięcie skóry wykonuje się tuż pod linią rzęs. Lina cięcia, zarówno na powiece górnej, jak i na powiece dolnej, jest więc mało widoczna. Staranne i równe wykonanie cięcia umożliwia zachowanie regularnej linii makijażu permanentnego u kobiet. Szwy zakładane na rankę powieki są bardzo cienkie i praktycznie niewidoczne. Szwy ściąga się zwykle po tygodniu.

Po zabiegu może występować obrzęk powiek i siniaki, których wystąpienie i wielkość zależą od predyspozycji danego pacjenta, zwłaszcza jego skłonności do krwawienia. Istotne znaczenie mają tu przyjmowane przez pacjenta leki, zwłaszcza preparaty rozrzedzające krew. Z tego względu, bardzo ważny jest wywiad przedoperacyjny i przygotowanie pacjenta do zabiegu, a także pielęgnacja powiek po zabiegu – zwłaszcza w ciągu pierwszych 24 godzin. Najintensywniejszy obrzęk i siniaki utrzymują się przez tydzień, stopniowo ustępują, ale mogą się utrzymywać do kilku tygodni. Z tego względu, zabieg należy tak zaplanować, aby przewidzieć czas na regenerację. W ciągu dwóch/trzech tygodni po zabiegu, nie powinno się planować  ważnych wyjazdów, spotkań czy imprez rodzinnych.

Górna rycina – obustronne zwiotczenie skóry powiek górnych, przed zabiegiem obustronnej plastyki powiek górnych. Dolna rycina – tydzień po zabiegu.
Górna rycina – obustronne zwiotczenie skóry powiek górnych, przed zabiegiem obustronnej plastyki powiek górnych. Dolna rycina – tydzień po zabiegu.

Kontakt

SPECJALISTYCZNY OŚRODEK OKULISTYCZNY I Sp. z o.o. sp.k. / Wrocław
www.okulisci.wroclaw.pl
tel. 71 344 42 27
tel. 71 344 79 62

 

B&M MEDYK Legnica Przychodnia Lekarska
Sp. z o.o. / Legnica
www.medyk.legnica.pl
tel. 76 852 52 43
tel. 76 856 50 61
e-mail: kobierzycka@drokulista.pl

Postępowanie po zabiegu

Pielęgnacja rany

  • W ciągu 24 – 48 godzin po zabiegu, należy stosować zimne okłady na powieki. Zmniejsza to powstawanie obrzęku i siniaków. Do okładów można stosować lód w czystym woreczku lub czysty okład żelowy (najlepiej zdezynfekowany środkiem odkażającym, takim jak spirytus, Octenisept®, czy Skinsept®). Zimny okład jest przykładany do powieki przez sterylne gaziki. Sterylne gaziki, w różnych rozmiarach, można nabyć w aptece bez recepty. Ranę należy przemywać roztworem soli fizjologicznej z ampułki. Rana nie powinna mieć kontaktu z wodą wodociągową. Pielęgnacja rany solą fizjologiczną ma duże znaczenie, gdyż pomaga oczyścić ranę z resztek krwi, złuszczonego naskórka i innych komórek. Dzięki dokładnemu przemyciu rany, jej brzegi mogą równo do siebie przylegać. Ułatwia to gojenie i zapobiega powstawaniu blizny. Po przemyciu, ranę powinno się osuszyć sterylnym suchym gazikiem. Sterylny roztwór soli fizjologicznej w ampułkach jest dostępny w aptece bez recepty.
  • Rana powinna być czysta i sucha. Nie powinno się jej zaklejać opatrunkiem. Opatrunek zakłada się jedynie na czas powrotu pacjenta do domu po zabiegu. Suchy opatrunek możemy także założyć gdy planujemy wyjście na zewnątrz, zwłaszcza w środowisko zakurzone i zapylone.
  • Często po zabiegu stosuje się miejscowy antybiotyk na powierzchnię rany, w postaci kropli lub maści.  Zapobiega to infekcji.

 

Odpoczynek w pozycji półleżącej. Spanie na wyższej poduszce. Ułatwia to eliminację obrzęku.

Zakaz  schylania i dźwigania co najmniej do 48 godzin. Zakaz ćwiczeń fizycznych do 2 tygodni.

Zakaz kąpieli w basenie do 3 tygodni.

Przed zabiegiem

Przed zabiegiem warto zaopatrzyć się w:

  • Sól fizjologiczną w ampułkach (roztwór 0.9% NaCl w amp. po 5-10 ml). Dostępne w aptece bez recepty. Ampułki można włożyć przed zabiegiem do lodówki.  Przemywanie powiek zimnym roztworem po zabiegu, zmniejsza obrzęk.
  • Sterylne gaziki (np. 5/5 cm). Dostępne w aptece bez recepty.
  • Lód zamrożony z przegotowanej wody.
  • Antybiotyk ,w kroplach, maści lub/i tabletkach, przepisany przez lekarza.

 

Jak zmniejszyć ryzyko krwawienia w trakcie i po zabiegu.
Krwawienie z rany operacyjnej jest najbardziej niepożądanym zjawiskiem, zarówno w trakcie, jak i po zabiegu. Nadmierne krwawienie z rany wydłuża czas zabiegu, a także przyczynia się do powstawania krwiaków i dłuższego gojenia się tkanek po zabiegu. W tym celu zwracamy uwagę na:

  • badania przed zabiegiem. Przynajmniej tydzień przed zabiegiem pacjent powinien wykonać badanie krwi, aby upewnić się czy nie ma nieprawidłowości zaburzających proces krzepnięcia. Badania, które należy wykonać to: morfologia krwi (płytki), czas krwawienia, czas krzepnięcia, fibrynogen, protrombina.
  • leki rozrzedzające krew. Niektórzy pacjenci przyjmują na stałe leki rozrzedzające krew, takie jak np: acenocumarol, heparyna, kwas acetylosalicylowy, Acard®, Polocard®, Xarelto® i inne. Są to zwykle pacjenci chorujący na choroby serca lub/i naczyń krwionośnych. Należy poinformować o tym lekarza kwalifikującego pacjenta do zabiegu. W miarę możliwości (jeśli nie ma przeciwwskazań ogólnych) wskazane jest odstawienie leków przeciwkrzepliwych przed zabiegiem, aby zmniejszyć krwawienie w trakcie zabiegu i w bezpośrednim okresie pooperacyjnym. Decyzja o odstawieniu leków rozrzedzających krew (lub ich zamianie na inne preparaty), jest podejmowana w czasie wizyty kwalifikacyjnej, najczęściej po konsultacji z prowadzącym lekarzem chorób ogólnych lub kardiologiem.
  • adrenalina – w trakcie znieczulenia najczęściej stosowana jest lignocaina z rozcieńczoną adrenaliną. Adrenalina jest substancją obkurczającą naczynia krwionośne i zmniejszającą krwawienie. Zastosowanie adrenaliny może być czasem przeciwwskazane u pacjentów z niektórymi schorzeniami kardiologicznymi.

W dniu zabiegu

  • Rano, w dniu zabiegu pacjent powinien przyjąć wszystkie przyjmowane na stałe leki, także krople przeciwjaskrowe jeśli choruje na jaskrę (z wyjątkiem leków przeciwkrzepliwych, jeśli zostały one odstawione przed zabiegiem).
  • Jeśli pacjent choruje na astmę lub inne choroby wymagające nagłej interwencji, powinien wziąć ze sobą swoje leki, aby w razie nagłej sytuacji mógł je zażyć.
  • W dniu zabiegu, pacjent nie powinien być na czczo. Powinien jeść i pić normalnie.
  • Skóra twarzy powinna być czysta i sucha. Kobiety nie powinny się malować. Makijaż może utrudniać proces dezynfekcji skóry, który wykonuje się bezpośrednio przed zabiegiem. Nie należy używać nawet podkładu czy malować rzęs.
  • Pacjent powinien przyjechać z osobą towarzyszącą. Bezpośrednio po zabiegu nie powinno się prowadzić pojazdów.