Przygotowanie do zabiegu

WAŻNE INFORMACJE DO ZABIEGU

Przed zabiegiem Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich chorobach ogólnych, na jakie choruje. Wiąże się to z bezpieczeństwem Pacjenta w trakcie i po zabiegu, a także z prawidłowym gojeniem się rany pooperacyjnej.

W celu przygotowania się do wizyty kwalifikacyjnej mogą Państwo pobrać ze strony i wypełnić poniższą ankietę stanu zdrowia (ankieta stanu zdrowia). Ankieta powinna być przedstawiona lekarzowi podczas wizyty kwalifikacyjnej do zabiegu.  Ewentualnie  ankietę  można  przesłać  lekarzowi  pocztą  elektroniczną (e-mail: kobierzycka@drokulista.pl) w ramach zdalnej konsultacji. Pamiętajcie Państwo, że zanim prześlecie lekarzowi wypełnioną ankietę czy inne dwoje dane, powinniście Państwo wcześniej podpisać i przesłać zgodę (zgoda) na przetwarzanie danych osobowych w ramach zdalnej konsultacji.

 

BADANIE KRWI

Badania powinny być wykonane przynajmniej 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem, aby lekarz mógł ocenić ich wynik i zaplanować dalsze postępowanie. Najważniejsze elementy badania krwi zostały przedstawione poniżej. Możecie je Państwo także pobrać tutaj: badanie krwi do wykonania.

  • morfologia krwi
  • elektrolity: sód, potas (Na, K)
  • układ krzepnięcia (APTT, czas protrombinowy, wskaźnik protrombiny, INR, fibrynogen)
  • poziom kreatyniny

 

OGÓLNE WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE POSTĘPOWANIA PRZEDOPERACYJNEGO I POOPERACYJNEGO.

 

Poniższe wskazówki dotyczą głównie plastyki powiek, ale w mniejszym lub większym stopniu odnoszą się także do innych zabiegów w obrębie powiek czy spojówek. Poniższe informacje są jedynie orientacyjne, a ostateczne zalecenia ustala lekarz. 

 

Po każdym zabiegu w obrębie powieki, w mniejszym lub większym stopniu, może występować obrzęk powieki i siniaki, których wystąpienie i wielkość zależą od rozległości zabiegu, czasu jego trwania oraz indywidualnej predyspozycji pacjenta, zwłaszcza jego skłonności do krwawienia. Z tego względu zabieg należy tak zaplanować, aby uwzględnić czas na prawidłowe zagojenie się tkanki, ustąpienie siniaków i obrzęków. 

 

Przed zabiegiem warto zaopatrzyć się w: 

  • sól fizjologiczną w ampułkach (0.9% NaCl w  amp. po 5-10 ml). Ampułki można włożyć przed zabiegiem do lodówki.  Przemywanie powiek zimnym roztworem po zabiegu, zmniejsza obrzęk.
  • sterylne gaziki (np. 5/5 cm)
  • lód zamrożony z przegotowanej wody.
  • antybiotyk w kroplach, maści lub/i tabletkach (przepisany przez lekarza)

 

Jak zmniejszyć ryzyko krwawienia w trakcie i po zabiegu.

Krwawienie z rany operacyjnej jest najbardziej niepożądanym zjawiskiem, zarówno w trakcie, jak i po zabiegu. Przyczynia się ono do powstawania krwiaków i dłuższego gojenia się tkanek po zabiegu. W tym celu zwracamy uwagę na:

  • badania przed zabiegiem. Przynajmniej 2 tygodnie przed zabiegiem pacjent powinien wykonać badanie krwi, aby upewnić się czy nie ma nieprawidłowości zanurzających proces krzepnięcia. Badania, które należy wykonać to: morfologia krwi (płytki), czas krwawienia, czas krzepnięcia, fibrynogen, protrombina.
  • leki rozrzedzające krew. Niektórzy pacjenci przyjmują na stałe leki rozrzedzające krew, takie jak np: acenocumarol, heparyna, aspirynę, acard, polocard, Xarelto i inne. Należy poinformować o tym lekarza kwalifikującego pacjenta do zabiegu. W miarę możliwości, (jeśli nie ma przeciwwskazań ogólnych) wskazane jest odstawienie leków przeciwkrzepliwych przed zabiegiem, aby zmniejszyć krwawienie w trakcie zabiegu i w bezpośrednim okresie pooperacyjnym. Decyzja o tym jest podejmowana w czasie wizyty kwalifikacyjnej, lub po konsultacji z prowadzącym lekarzem chorób ogólnych
  • adrenalina – w trakcie znieczulenia stosowana jest lignocaina z adrenaliną. Adrenalina jest substancją obkurczającą naczynia krwionośne i zmniejszającą krwawienie. Zastosowanie adrenaliny może być czasem przeciwwskazane u pacjentów z niektórymi schorzeniami kardiologicznymi.

 

W dniu zabiegu: 

  • Skóra twarzy powinna być czysta i sucha. Kobiety nie powinny się malować. Makijaż może utrudniać proces dezynfekcji skóry, który wykonuje się bezpośrednio przed zabiegiem. Nie należy więc używać nawet podkładu czy malować rzęs.
  • Rano, w dniu zabiegu pacjent powinien przyjąć wszystkie przyjmowane na stałe leki, także krople przeciwjaskrowe, jeśli choruje na jaskrę (z wyjątkiem leków przeciwkrzepliwych, jeśli zostały one odstawione przed zabiegiem).
  • Jeśli pacjent choruje na astmę lub inne choroby wymagające nagłej interwencji, powinien wziąć ze sobą swoje leki, aby w razie nagłej sytuacji mógł je zażyć.
  • Ponieważ wszystkie opisane na mojej stronie zabiegi wykonuję w znieczuleniu miejscowym, pacjent w dniu zabiegu nie powinien być na czczo. Powinien jeść i pić normalnie.
  • Pacjent powinien przyjechać z osobą towarzyszącą. Bezpośrednio po zabiegu nie powinno się prowadzić pojazdów.

 

Bezpośrednio po zabiegu nie powinno się prowadzić pojazdów mechanicznych. Pacjent powinien zgłosić się na zabieg z osobą towarzyszącą. 

 

POSTĘPOWANIE PO ZABIEGU

Pielęgnacja rany

  • W ciągu 24 – 48 godzin po zabiegu, należy stosować zimne okłady na powieki. Zmniejsza to powstawanie obrzęku i siniaków. Do okładów można stosować lód w czystym woreczku lub czysty okład żelowy (najlepiej zdezynfekowany środkiem odkażającym takim jak spirytus, Octenisept®, czy Skinsept®) Zimny okład jest przykładany do powieki przez sterylne gaziki. Sterylne gaziki w różnych rozmiarach można nabyć w aptece bez recepty. Ranę należy przemywać solą fizjologiczną z ampułki. Rana nie powinna mieć kontaktu z wodą wodociągową. Sterylny roztwór soli fizjologicznej w ampułkach jest dostępny w aptece bez recepty.
  • Rana powinna być czysta i sucha. Nie powinno się jej zaklejać opatrunkiem. Opatrunek zakłada się jedynie na czas powrotu do domu po zabiegu.
  • Często po zabiegu stosuje się miejscowy antybiotyk na powierzchnię rany, w postaci kropli lub maści.

Odpoczynek w pozycji półleżącej. Spanie na wyższej poduszce. Ułatwia to eliminację obrzęku.

Zakaz  schylania i dźwigania, co najmniej do 48 godzin. Zakaz ćwiczeń fizycznych do 2 tygodni.

Zakaz kąpieli w basenie (do 3 tygodni).

Kontakt

SPECJALISTYCZNY OŚRODEK OKULISTYCZNY I Sp. z o.o. sp.k. / Wrocław
www.okulisci.wroclaw.pl
tel. 71 344 42 27
tel. 71 344 79 62

 

B&M MEDYK Legnica Przychodnia Lekarska
Sp. z o.o. / Legnica
www.medyk.legnica.pl
tel. 76 852 52 43
tel. 76 856 50 61
e-mail: kobierzycka@drokulista.pl