Zmiany spojówek

ZMIANY SPOJÓWEK

Na spojówce gałkowej i powiekowej mogą występować różne zmiany, takie jak cysty, znamiona, brodawczaki i inne. Mogą one drażnić powierzchnię oka, powodować przewlekłe zaczerwienienie spojówek i być przyczyną dyskomfortu. Większość z nich to zmiany łagodne, ale zdarzają się także zmiany o charakterze nowotworowym. Usunięcie zmian spojówki polega na ich wycięciu chirurgicznym. Podobnie, jak zmiany powieki, zmiany spojówki można zbadać histopatologicznie, czyli ocenić pod mikroskopem charakter tkanki, która została usunięta. Badanie histopatologiczne umożliwia także ocenę granic usuniętej zmiany.

 

Zmiany barwnikowe spojówki wymagają dokumentacji fotograficznej i bacznej obserwacji przez lekarza okulistę. Szczególnie, zmiany barwnikowe mięska łzowego i fałdu półksiężycowatego. W razie niepokojących objawów wymagają one usunięcia chirurgicznego.

Znamię fałdu półksiężycowatego. Po lewej: przed zabiegiem. Po prawej: stan po usunięciu chirurgicznym.
Mocno pigmentowana, podejrzana zmiana mięska łzowego.
Zmiana barwnikowa spojówki gałkowej.

CYSTY SPOJÓWKI GAŁKOWEJ

Cysty spojówki gałkowej są łagodnymi zmianami spojówki, wypełnionymi przezroczystym płynem. Mogą częściowo przemieszczać się w przestrzeni podspojówkowej. Mogą wymagać usunięcia ze względów estetycznych lub w przypadku dyskomfortu.

Cysty spojówki gałkowej w części przyśrodkowej.
Górne ryciny – pojedyncza cysta spojówki gałkowej w części przyśrodkowej. Dolne ryciny – stan po usunięciu chirurgicznym.

SKRZYDLIK ROGÓWKI

Skrzydlik jest zmianą powierzchni spojówki i rogówki, która może powodować podrażnienie oka i jego zaczerwienienie, a gdy jest duża może upośledzać pacjentowi widzenie. Małe skrzydliki można obserwować. Duże lub powodujące dolegliwości – usuwa się chirurgicznie.

Skrzydlik rogówki.
Rycina po lewej – skrzydlik rogówki. Rycina po prawej – stan po usunięciu chirurgicznym skrzydlika.
Rycina po lewej – skrzydlik rogówki. Rycina po prawej – stan po usunięciu chirurgicznym skrzydlika rogówki.

PRZEPUKLINA TŁUSZCZU OCZODOŁOWEGO

Z wiekiem dochodzi do stopniowego zaniku i rozciągania się tkanek w okolicy oczu. Powoduje to wiotczenie powiek, a także struktur położnych głęboko w oczodole. Na skutek osłabienia tak zwanej przegrody oczodołowej może dochodzić do uwypuklania się tłuszczu oczodołowego ku przodowi, co objawia się charakterystycznymi uwypukleniami powiek górnych oraz dolnych („obrzęki powiek górnych/dolnych”, „worki pod oczami”). Omawiałam to zagadnienie w części dotyczącej plastyki powiek. 

 

Ponadto, czasami może dochodzić do uwypuklenia się tłuszczu oczodołowego pod spojówkę gałkową. Przemieszczony, tłuszcz oczodołowy widoczny jest najczęściej w obszarze górno-skroniowym gałki, w postaci żółtych, podspojówkowych skupisk. Przepukliny tłuszczu oczodołowego mogą występować obustronnie. Mogą powstać lub powiększyć się po forsownym wysiłku fizycznym. 

 

Przepukliny tłuszczu oczodołowego można usunąć operacyjnie. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. 

Obustronne przepukliny tłuszczu oczodołowego do przestrzeni podspojówkowej. Przepukliny zlokalizowane są w górno-skroniowych kwadrantach obu oczu.

CYSTA GRUCZOŁU ŁZOWEGO

Objawowe cysty gruczołu łzowego zdarzają się dość rzadko. Są zmianami łagodnymi. Mogą powodować uwypuklenie powieki górnej w części bocznej. Mogą także powodować dyskomfort przy patrzeniu w bok, co związane jest z wielkością cysty. Czasem ustępują samoistnie. W niektórych przypadkach mogą wymagać nacięcia chirurgicznego.

Cysta części powiekowej gruczołu łzowego.

Kontakt

SPECJALISTYCZNY OŚRODEK OKULISTYCZNY I Sp. z o.o. sp.k. / Wrocław
www.okulisci.wroclaw.pl
tel. 71 344 42 27
tel. 71 344 79 62

 

B&M MEDYK Legnica Przychodnia Lekarska
Sp. z o.o. / Legnica
www.medyk.legnica.pl
tel. 76 852 52 43
tel. 76 856 50 61
e-mail: kobierzycka@drokulista.pl