CYSTY SPOJÓWKI GAŁKOWEJ
Cysty spojówki gałkowej są łagodnymi zmianami spojówki, wypełnionymi przezroczystym płynem. Mogą częściowo przemieszczać się w przestrzeni podspojówkowej. Mogą wymagać usunięcia ze względów estetycznych lub w przypadku dyskomfortu.
SKRZYDLIK ROGÓWKI
Skrzydlik jest zmianą powierzchni spojówki i rogówki, która może powodować podrażnienie oka i jego zaczerwienienie, a gdy jest duża może upośledzać pacjentowi widzenie. Małe skrzydliki można obserwować. Duże lub powodujące dolegliwości – usuwa się chirurgicznie.
PRZEPUKLINA TŁUSZCZU OCZODOŁOWEGO
Z wiekiem dochodzi do stopniowego zaniku i rozciągania się tkanek w okolicy oczu. Powoduje to wiotczenie powiek, a także struktur położnych głęboko w oczodole. Na skutek osłabienia tak zwanej przegrody oczodołowej może dochodzić do uwypuklania się tłuszczu oczodołowego ku przodowi, co objawia się charakterystycznymi uwypukleniami powiek górnych oraz dolnych („obrzęki powiek górnych/dolnych”, „worki pod oczami”). Omawiałam to zagadnienie w części dotyczącej plastyki powiek.
Ponadto, czasami może dochodzić do uwypuklenia się tłuszczu oczodołowego pod spojówkę gałkową. Przemieszczony, tłuszcz oczodołowy widoczny jest najczęściej w obszarze górno-skroniowym gałki, w postaci żółtych, podspojówkowych skupisk. Przepukliny tłuszczu oczodołowego mogą występować obustronnie. Mogą powstać lub powiększyć się po forsownym wysiłku fizycznym.
Przepukliny tłuszczu oczodołowego można usunąć operacyjnie. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.
CYSTA GRUCZOŁU ŁZOWEGO
Objawowe cysty gruczołu łzowego zdarzają się dość rzadko. Są zmianami łagodnymi. Mogą powodować uwypuklenie powieki górnej w części bocznej. Mogą także powodować dyskomfort przy patrzeniu w bok, co związane jest z wielkością cysty. Czasem ustępują samoistnie. W niektórych przypadkach mogą wymagać nacięcia chirurgicznego.